Wszystko, co nie jest tortem ani słodkim ciastem

 Pizza: szpinak i pieczarki

 Szpinak jest nieodzownym elementem mojej kuchni. Może być świeży lub mrożony. Moje ulubione dania ze szpinakiem? Naleśniki, małe danka i przekąski... no i pizza - zielona, śliczna, pyszna.
Ciasto na pizzę robię "na oko"
3 dkg drożdży
3,4 szkl. ciepłej wody
pół łyżeczki cukru
Te składniki wymieszać w dużej misce i dodać trochę mąki (ok. 3 łyżki).
Zaczyn zacznie "pracować" i można dodać mąkę, sól (mniej więcej płaską łyżeczkę) i oliwę (ok. 4 - łyżek). Wyrobić ciasto. W czasie wyrabiania dodawać mąkę lub ciepłą wodę - w zależności od konsystencji ciasta, które ma być ostatecznie miękkie i sprężyste. Zostawić do wyrośnięcia.
Wyrośnięte ciasto rozwałkować cienko (lub rozciągnąć) na blachę (dużą - taką z pieca).
Szpinak (jeśli mrożony) rozmrozić, przyprawić czosnkiem, pieprzem, solą.
Jeśli świeży - przesmażyć i doprawić j.w.
pieczarki usmażyć

Szpinak wyłożyć na ciasto, na to pieczarki.
Piec w wysokiej temperaturze ok. 15 minut.
Pokroić mozzarellę i jak pizza w piekarniku jest już dobra - poukładać ser i zostawić do chwili aż ser się rozpuści.

Wyciągnąć, pokroić - polać oliwą
Smacznego.

Zielone risotto

Czasem nam się nie udaje. Wstajemy rano, mamy nadzieję, że czeka nas piękny, radosny dzień, ale potem okazuje się, że jedna, druga trzecia sprawa nie wychodzi tak, jak sobie planowaliśmy. Dlatego bardzo dobrze jest obmyślić pewniaka, który nam zrównoważy niepowodzenia i niespełnione nadzieje od rana.
Nie jestem wyjątkiem w przypadku smutnych niepowodzeń, dlatego mam swoje pewniaki awaryjne. Stosowanie takich pewniaków ma niezwykłą skuteczność i powoduje, że wcześniejszy smutek zmienia się w radość. Dziś robiłam antysmutnkowe, zawsze pewne zielone risotto.
Takie z głowy, ale odtworzę krok po kroku.
Na patelnię wrzuciłam ryż. Mniej więcej szklankę. Smażyłam ryż przez kilka minut, potem wlałam wodę, dodałam przyprawę (może być vegeta) i dość często mieszając gotowałam ryż na patelni, dolewając wodę, kiedy trzeba było. Pod koniec gotowania dodałam mrożony groszek i brokuły. Przyprawiłam mielonym kminkiem i pieprzem. Dolewałam wodę  - nie za dużo, żeby nie zrobiła się ciapka. Ryż musi wciągnąć całą wodę. Na koniec, tuż przed podaniem - dodałam dość dużo masła.
Było pyszne - taki pewniak na sukces.
To jest taka potrawa, którą trzeba pilnować ciągle, ale można między mieszaniem, a dolewaniem wody spokojnie fotografować :)

No a potem... wszystko się dobrze ułożyło :) 




 Knedel czeski z bułką

W Czechach najczęściej spotkać można zestaw z pieczenią i zasmażaną kapustą. U mnie rybka z sałatką colesław.


Knedel robi się z ciasta drożdżowego, dodaje się do niego grzanki. Wyrośnięte ciasto zawijam w ściereczkę i gotuję - mniej więcej 30 - 40 minut. Wałek należy odwrócić w czasie gotowania.

 



Czysta forma

Placki ziemniaczane w czystej formie. Istnieje wiele przepisów na podawanie placków ziemniaczanych. Mogą być z sosem pieczarkowym, z gulaszem, z warzywami, z żurawiną, z cukrem nawet, ale placki ziemniaczane ze śmietaną, to genialna podstawa całego plackowego świata.
Placki ziemniaczane ze śmietaną i maślanką - prostota i geniusz smaku.


1 komentarz:

  1. moja babcia robi coś podobnego do knedla, takie bułczane kulki;)

    OdpowiedzUsuń